Philips 3D-Printed Greenspace 18.8W Evo Mini Track Projector 3000K CRI90 - Black
for Same Day Dispatch
| SKU | PH910505104524 |
|---|---|
| Brand | Philips |
| Colour / Finish | Black |
| Colour Temperature | Warm White / 3000K |
| CRI (Colour Rendering Index) | 90 |
| Lumen Output | 2200lm |
| Beam Angle | 29D |
| Fire Rated | No |
| Fixed/Adjustable | Adjustable |
| LED Integrated | Yes |
| Cut-out Size (mm) | Track |
| Product Cap Base | Integrated LED |
| Lamp Life | 100,000 hours |
| Product Length | 107mm |
| Product Width | 65mm |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP20 |
| Wattage | 18.8W |
| Voltage | 220-240v Mains Voltage |
| EAN Code | 8720169590205 |
| Manufacturer's Part Number (MPN) | 910505104524 |
| Manufacturer's Product Name | ST332T 22S/PC930 PSU HMB FG BK482 |
GreenSpace Evo Mini Tracklight
The GreenSpace Evo Mini Tracklight is a compact, design-led projector ideal for accent lighting in hospitality and retail environments. Its sleek, minimal aesthetic allows it to blend seamlessly into modern interiors while delivering high-quality, focused illumination.
Constructed using 3D printed materials with at least 65% recycled or bio-circular content, and an 85% recycled aluminium heatsink, it offers a sustainable alternative without compromising performance. The integrated PerfectAccent reflectors enhance sparkle and improve visual comfort—perfect for highlighting displays, artwork, or key features.
Designed for flexibility, it offers wide aiming angles, easy serviceability, and upgradeability. The range is also compatible with DALI and wireless systems, including Philips Interact, with additional bespoke options available on request.
GreenSpace Evo Mini Tracklight
The GreenSpace Evo Mini Tracklight is a compact, design-led projector ideal for accent lighting in hospitality and retail environments. Its sleek, minimal aesthetic allows it to blend seamlessly into modern interiors while delivering high-quality, focused illumination.
Constructed using 3D printed materials with at least 65% recycled or bio-circular content, and an 85% recycled aluminium heatsink, it offers a sustainable alternative without compromising performance. The integrated PerfectAccent reflectors enhance sparkle and improve visual comfort—perfect for highlighting displays, artwork, or key features.
Designed for flexibility, it offers wide aiming angles, easy serviceability, and upgradeability. The range is also compatible with DALI and wireless systems, including Philips Interact, with additional bespoke options available on request.
| SKU | PH910505104524 |
|---|---|
| Brand | Philips |
| Colour / Finish | Black |
| Colour Temperature | Warm White / 3000K |
| CRI (Colour Rendering Index) | 90 |
| Lumen Output | 2200lm |
| Beam Angle | 29D |
| Fire Rated | No |
| Fixed/Adjustable | Adjustable |
| LED Integrated | Yes |
| Cut-out Size (mm) | Track |
| Product Cap Base | Integrated LED |
| Lamp Life | 100,000 hours |
| Product Length | 107mm |
| Product Width | 65mm |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP20 |
| Wattage | 18.8W |
| Voltage | 220-240v Mains Voltage |
| EAN Code | 8720169590205 |
| Manufacturer's Part Number (MPN) | 910505104524 |
| Manufacturer's Product Name | ST332T 22S/PC930 PSU HMB FG BK482 |