Philips 3D-Printed Greenspace 13.4W UGR19 180mm Recessed Downlight 4000K - White/Polycarbonate
for Same Day Dispatch
| SKU | PH910505105010 |
|---|---|
| Brand | Philips |
| Colour / Finish | White |
| Colour Temperature | Cool White / 4000K |
| CRI (Colour Rendering Index) | 80 |
| Lumen Output | 1950lm |
| Beam Angle | 120D |
| Fire Rated | No |
| Fixed/Adjustable | Fixed |
| LED Integrated | Yes |
| Cut-out Size (mm) | 150mm |
| Product Cap Base | Integrated LED |
| Lamp Life | 100,000 hours |
| Product Length | 73mm |
| Product Width | 180mm |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP20 |
| Wattage | 13.4W |
| Voltage | 220-240v Mains Voltage |
| EAN Code | 8720169839007 |
| Manufacturer's Part Number (MPN) | 910505105010 |
| Manufacturer's Product Name | DN500B 20S/840 PSU-E OC WH PCC |
GreenSpace Downlight (Core Range)
The Philips GreenSpace Downlight range is a high-efficiency, sustainable solution designed for hospitality and commercial environments where performance, flexibility, and lifecycle cost are critical. With its Perfect Fit design, it supports cut-out sizes from 150 mm to 280 mm, making it ideal for refurbishment projects without the need for adaptor rings.
Manufactured using up to 75% recycled or bio-circular materials and featuring selected 3D printed components, GreenSpace supports circular building strategies while delivering excellent light quality. With a lifetime of up to 100,000 hours, it provides a true fit-and-forget solution.
Available with DALI, emergency, wireless control, and compatibility with Philips Interact, this made-to-order range can be tailored to suit your project requirements beyond the standard configurations shown online.
GreenSpace Downlight (Core Range)
The Philips GreenSpace Downlight range is a high-efficiency, sustainable solution designed for hospitality and commercial environments where performance, flexibility, and lifecycle cost are critical. With its Perfect Fit design, it supports cut-out sizes from 150 mm to 280 mm, making it ideal for refurbishment projects without the need for adaptor rings.
Manufactured using up to 75% recycled or bio-circular materials and featuring selected 3D printed components, GreenSpace supports circular building strategies while delivering excellent light quality. With a lifetime of up to 100,000 hours, it provides a true fit-and-forget solution.
Available with DALI, emergency, wireless control, and compatibility with Philips Interact, this made-to-order range can be tailored to suit your project requirements beyond the standard configurations shown online.
| SKU | PH910505105010 |
|---|---|
| Brand | Philips |
| Colour / Finish | White |
| Colour Temperature | Cool White / 4000K |
| CRI (Colour Rendering Index) | 80 |
| Lumen Output | 1950lm |
| Beam Angle | 120D |
| Fire Rated | No |
| Fixed/Adjustable | Fixed |
| LED Integrated | Yes |
| Cut-out Size (mm) | 150mm |
| Product Cap Base | Integrated LED |
| Lamp Life | 100,000 hours |
| Product Length | 73mm |
| Product Width | 180mm |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP20 |
| Wattage | 13.4W |
| Voltage | 220-240v Mains Voltage |
| EAN Code | 8720169839007 |
| Manufacturer's Part Number (MPN) | 910505105010 |
| Manufacturer's Product Name | DN500B 20S/840 PSU-E OC WH PCC |