Order in the next 00:00:00
for Same Day Dispatch
Philips 28W SES Tubular Cooker Hood Light Twin Pack
OV28SEST
Free Delivery on orders over £150
| SKU | OV28SEST |
|---|---|
| Beam Angle | 300D |
| Brand | Philips |
| Lamp Base | SES / E14 |
| CRI (Colour Rendering Index) | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Lumen Output | 370lm |
| Voltage | 240v / Mains Voltage |
| Wattage | 28W |
| EAN Code | 8718291230755 |
Out of stock
Product Description
These Small Edison Screw Cap (E14) halogen appliance light bulbs have a 28W power consumption, which is equivalent to a 35W bulb and give off a warm white light. The bulb is Cookerhoods.
- Suitable for a Cooker hood
- Equivalent wattage - 35W
- Life length - 2000h
Features and Benefits
- This Philips Halogen Classic light bulb offers a familiar shape with a bright, natural light. With a lifetime that is twice that of incandescent bulbs, Halogen Classic appliance bulbs are the perfect fit for your cooker hood.
These Small Edison Screw Cap (E14) halogen appliance light bulbs have a 28W power consumption, which is equivalent to a 35W bulb and give off a warm white light. The bulb is Cookerhoods.
- Suitable for a Cooker hood
- Equivalent wattage - 35W
- Life length - 2000h
Features and Benefits
- This Philips Halogen Classic light bulb offers a familiar shape with a bright, natural light. With a lifetime that is twice that of incandescent bulbs, Halogen Classic appliance bulbs are the perfect fit for your cooker hood.
| SKU | OV28SEST |
|---|---|
| Beam Angle | 300D |
| Brand | Philips |
| Lamp Base | SES / E14 |
| CRI (Colour Rendering Index) | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Lumen Output | 370lm |
| Voltage | 240v / Mains Voltage |
| Wattage | 28W |
| EAN Code | 8718291230755 |
Write Your Own Review