Calex LED Full Glass LongFilament Tower 240V 11W E40 TT75, Gold 2100K Dimmable
for Same Day Dispatch
| SKU | CALEXLED425672 |
|---|---|
| Brand | Calex |
| CRI (Colour Rendering Index) | 95 |
| Lumen Output | 1250lm |
| Lamp Life | 15,000 hours |
| Dimmable | Yes |
| Wattage | 11W |
| Equivalent Wattage | 40W |
| Voltage | 240v / Mains Voltage |
| EAN Code | 8712879135937 |
When big isn’t big enough: the Giant XXL Series. These huge eye catchers are design statements on their own. To be used in wide open spaces, like lofts or trendy restaurants. The teardrop design makes the Splash both trendy as well as classical. This light source functions at its best with the matching XXL E40 Cord set.
When big isn’t big enough: the Giant XXL Series. These huge eye catchers are design statements on their own. To be used in wide open spaces, like lofts or trendy restaurants. The teardrop design makes the Splash both trendy as well as classical. This light source functions at its best with the matching XXL E40 Cord set.
| SKU | CALEXLED425672 |
|---|---|
| Brand | Calex |
| CRI (Colour Rendering Index) | 95 |
| Lumen Output | 1250lm |
| Lamp Life | 15,000 hours |
| Dimmable | Yes |
| Wattage | 11W |
| Equivalent Wattage | 40W |
| Voltage | 240v / Mains Voltage |
| EAN Code | 8712879135937 |